apartmenty v Pradze
Appartmanento Praga
+420 603 99 1234

Czechy

Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) - państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain - Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów.

Czechy

Początki państwowości czeskiej sięgają IX wieku, kiedy księstwa czeskie zostały zjednoczone przez Przemyślidów, panujących do 1306 r. W 1019 r. Brzetysław I zjednoczył Czechy i Morawy, a w 1085 r. Wratysław II został koronowany na króla. Wtedy też Czechy weszły w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W latach 1310-1437 na tronie zasiadali Luksemburgowie. Za czasów Karola IV Czechy, a przede wszystkim Praga, stały się centrum Świętego Cesarstwa Rzymskiego przeżywając swój największy rozkwit. Reformatorska działalność husytów wywołała wojny religijne z katolikami, które doprowadziły do spadku znaczenia Czech. Od 1526 r. na tronie zasiadali Habsburgowie, którzy wprowadzili rządy absolutystyczne. Po bitwie białogórskiej w 1620 r. rozpoczął się proces rekatolicyzacji i germanizacji kraju. W 1804 r. Czechy stały się częścią Cesarstwa Austriackiego i później Austro-Węgier. Niemniej przez cały okres panowania Habsburgów ziemiom czeskim przysługiwały różne atrybuty państwowości. Na przełomie XVIII i XIX w. doszło do odrodzenia narodowego. W wyniku I wojny światowej doszło do rozpadu Austro-Węgier i powstania Czechosłowacji, wspólnego państwa Czechów i Słowaków. Podczas II wojny światowej czeska część kraju weszła w skład III Rzeszy, podczas gdy Słowacja ogłosiła niepodległość jako niemiecki sojusznik. W 1945 r. doszło do ponownego zjednoczenia Czechosłowacji, która znalazła się w strefie wpływów ZSRR. W 1968 r. doszło do interwencji wojsk Układu Warszawskiego i likwidacji „socjalizmu z ludzką twarzą - liberalnego czechosłowackiego komunizmu. Nastąpił okres tzw. „normalizacji, czyli wprowadzania radzieckich standardów. W 1989 r. nastąpiła pokojowa zmiana ustroju na kapitalistyczny, a w 1993 r. doszło do pokojowego rozdzielenia Czechosłowacji na Czechy i Słowację.

Czechy

Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.

Czechy

Waluta

Waluta

 

Transport
Hlavní nádraží - stacja linii C metra praskiego (odcinek I.C) położona pod głównym dworcem kolejowym Pragi.Otwarta 9 maja 1974 roku, jest najstarszą stacją metra praskiego. Jej budowa rozpoczęła się w 1966 roku, jako przystanku początkowego tramwaju podziemnego, który miał połączyć dworzec z dzielnicą Pankrác, rok później zmieniono koncepcję na budowę typowego metra; stacja była gotowa do oddania już w 1972 roku.
Ze względu na swoje położenie bezpośrednio pod halą dworca głównego, stacja posiada najlepsze połączenie z siecią kolejową. Najbliższe przystanki tramwajowe znajdują się na ulicy Bolzanovej i Jindřišskiej, oddalone o ok. 300 m.

Praha Hlavní nádraží

Nádraží Holešovice - stacja linii C metra praskiego, położona pod dworcem kolejowym Praha-Holešovice. Oddana została 3 listopada 1984 roku pod nazwą Fučíkova (na cześć pisarza Juliusa Fučíka), którą nosiła do 22 lutego 1990. W latach 1984-2004 pełniła funkcję stacji końcowej linii, do czasu otwarcia pierwszej części odcinka IV.C.

Praha - Nádraží Holešovice

Smíchovské nádraží - stacja linii B metra praskiego (odcinek I.B). Leży w południowej części Smichowa, pod dworcem kolejowym o tej samej nazwie. Stacja została oddana do użytku 2 listopada 1985 roku. W latach 1985-1988, do czasu otwarcia odcinka III.B, była stacją końcową linii. Jako część ważnego węzła kolejowego, stacja posiada dogodne powiązania z siecią autobusową i tramwajową (na ulicy Nádražní), jak i samym dworcem kolejowym.

Smíchovské nádraží

Węzeł obejmujący stacje linii B i C jest dogodnie powiązany z komunikacją naziemną - rejon ten obsługują zarówno tramwaje (ulice Sokolovská, Na Poříčí), jak i autobusy miejskie (Ke Štvanici, Křižíkova). W pobliżu znajduje się największy dworzec autobusowy Czech - Ústřední autobusové nádraží Florenc.

autobusové nádraží Florenc.

Port lotniczy Praga im. Václava Havla (ces.: Letiště Václava Havla Praha) wcześniej port lotniczy Praga-Ruzyně (cz. Letiště Praha-Ruzyně), (IATA: PRG, ICAO: LKPR) - port lotniczy położony około 10 kilometrów na północny zachód od centrum Pragi oraz siedziba Czeskich Linii Lotniczych. W 2007 obsłużył około 12,44 mln pasażerów.
Lotnisko zostało założone w 1933 i zbudowane według projektu Adolfa Benša (terminal południowy, Jih). Dziś głównym terminalem odpraw jest północny (Sever), wybudowany w latach 1960-68, znajdują się tu trzy pasy startowe, z których dwa betonowe są wciąż używane, o długości 3715 oraz 3250 metrów. Trzeci, nieczynny, zbudowany z asfaltobetonu, ma długość 2120 metrów. 17 stycznia 2006 otwarto drugi terminal północny (Sever 2), dzięki któremu przepustowość lotniska zwiększyła się o jedną trzecią.
5 października 2012 lotnisku nadano imię Václava Havla, zmarłego w 2011 roku pierwszego prezydenta Czech.

Port lotniczy Praga im. Václava Havla

Turystyka
Czechy są krajem atrakcyjnym turystycznie. Magnesem przyciągającym miliony zagranicznych turystów jest przede wszystkim Praga, miasto pełne zabytków najwyższej klasy światowej. Praga, jako ośrodek turystyki międzynarodowej, zdystansowała już pobliskie metropolie - Budapeszt i Wiedeń. Wśród pozostałych miast najczęściej odwiedzane przez turystów są: Brno, Ołomuniec, Pilzno, Liberec, Czeskie Budziejowice, Český Krumlov i Ostrawa. Do dziś międzynarodową renomą cieszą się czeskie uzdrowiska - Karlowe Wary (Karlsbad) i Mariańskie Łaźnie (Marienbad). Wielu turystów odpoczywa w czeskich górach: Karkonoszach na granicy z Polską oraz w graniczących z Niemcami Rudawach (m.in. Czeska Szwajcaria) i w Szumawie.

Miasta
Karlowe Wary (czes. Karlovy Vary) - miasto statutarne w zachodnich Czechach, stolica kraju karlowarskiego. Leży w Zagłębiu Sokołowskim, u podnóża szczytów Lasu Sławkowskiego, u zbiegu rzek Ohrzy i Teplej. Jest największym czeskim uzdrowiskiem i największym z miast tworzących tzw. zachodnioczeski trójkąt uzdrowiskowy (Karlowe Wary - Mariańskie Łaźnie - Franciszkowe Łaźnie).

Karlowe Wary

Český Krumlov - miasto w Czechach, w kraju południowoczeskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 2 216 ha, a liczba jego mieszkańców 14 146 osób. Miasto leżące nad brzegami wijącej się w tym miejscu Wełtawy powstało wokół XIII-wiecznego zamku. Zbudowany na nadbrzeżnej skale zamek służył ochronie brodu przez rzekę. Český Krumlov stanowi przykład małego, średniowiecznego miasteczka Europy Środkowej, które rozwijało się bez zakłóceń przez pięć wieków, zachowując w ten sposób nienaruszone dziedzictwo architektoniczne. W 1992 roku zabytkowe centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Český Krumlov

Kutná Hora - stolica powiatu Kutná Hora w kraju środkowoczeskim, w Czechach w odległości ok. 65 km od Pragi.
Rozwój Kutnej Hory wiąże się z wydobyciem srebra, którego początki sięgają XIII wieku. XIV wiek przyniósł dalszy rozwój miasta, założono mennicę królewską Włoski Dwór (Vlašský dvůr), w której zatrudniono florenckich rzemieślników. Włoski Dwór stał się też rezydencją królewską, po której najcenniejszą pamiątką jest gotycka kaplica królewska. Mennicę zamknięto w XVIII wieku, co związane było z wyczerpywaniem się złóż srebra. Teraz jest tu siedziba muzeum mincerstwa i galerii numizmatycznej.
W 1995 r. Stare Miasto z kościołem św. Barbary i kościół klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w dzielnicy Sedlec zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kutná Hora

Pilzno (czes. Plzeň) - miasto w Czechach zachodnich, stolica kraju pilzneńskiego i okręgu terytorialnego kraj zachodnioczeski. Położone jest w kotlinie, gdzie wiele potoków zbiega się tworząc rzekę Berounkę.

Pilzno

Czeskie Budziejowice (czes. České Budějovice) - miasto statutarne w południowych Czechach, w Kotlinie Czeskobudziejowickiej, u zbiegu rzek Wełtawy i Malše. Jest stolicą kraju południowoczeskiego, okręgu terytorialnego kraj południowoczeski, powiatu Czeskie Budziejowice, a także diecezji czeskobudziejowickiej Kościoła rzymskokatolickiego. Miasto powszechnie znane jest z browarów Budweiser Budvar oraz Mieszczańskiego, produkujących piwa marki Budweiser, fabryki ołówków i kredek Koh-I-Noor Hardtmuth oraz klubów sportowych: piłkarskiego Dynamo Czeskie Budziejowice i hokejowego HC Czeskie Budziejowice.

Czeskie Budziejowice

Liberec - miasto w północnych Czechach nad Nysą Łużycką, stolica kraju libereckiego, położony u podnóża Ještěda. Ośrodek sportów zimowych. Jest to piąte pod względem wielkości miasto w Czechach. W 1577 roku otrzymało prawa miejskie

Liberec

Brno - miasto statutarne na Morawach w Czechach, położone w południowo-wschodniej części kraju u zbiegu rzek Svratki i Svitavy. Drugie co do wielkości miasto Czech, największe miasto Moraw, stolica kraju południowomorawskiego i okręgu terytorialnego kraj południowomorawski. Miasto jest ważnym ośrodkiem kulturalnym (teatry, filharmonia, międzynarodowe festiwale muzyczne), naukowym (6 uczelni, w tym Uniwersytet Masaryka, i Uniwersytet Techniczny) i turystycznym. Mimo iż Brno nie jest stolicą Czech, mają w nim siedzibę centralne, najważniejsze instytucje wymiaru sprawiedliwości: sąd konstytucyjny, Sąd Najwyższy i ombudsman Republiki Czeskiej. Brno jest historyczną stolicą Moraw.

Brno

Ołomuniec (czes. Olomouc) - miasto statutarne we wschodniej części Czech, na Obniżeniu Górnomorawskim, u ujścia Młyńskiego Potoku i Bystrzycy do Morawy. Jest stolicą kraju ołomunieckiego, powiatu Ołomuniec, a także archidiecezji Kościoła rzymskokatolickiego i Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego oraz eparchii Kościoła Prawosławnego Czech i Słowacji. Stanowi historyczną stolicę Moraw i jest głównym miastem regionu etnograficznego Haná.
Rozległe ołomunieckie Stare Miasto jest drugim, po centrum Pragi, największym zespołem zabytkowym w Czechach. Zabudowa w jego obrębie reprezentuje głównie styl renesansowy i barokowy. Stojąca na Górnym Rynku kolumna Trójcy Przenajświętszej jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Równie cenne jest XIX-wieczne śródmieście tworzące wielkomiejski wizerunek miasta oraz dzielnice Klášterní Hradisko i Svatý Kopeček z barokowymi klasztorami. Liczba turystów rocznie odwiedzających miasto jest zbliżona do liczby jego ludności.

Ołomuniec

Mariańskie Łaźnie (czes. Mariánské Lázně) - miasto w Czechach, w kraju karlowarskim. Mariańskie Łaźnie, do II wojny światowej znane głównie pod swoją niemiecką nazwą Marienbad, były od XIX wieku popularnym ośrodkiem turystycznym, odwiedzanym przez europejskich monarchów i arystokratów. Do tutejszych wód przyjeżdżali między innymi władcy Niemiec i Wielkiej Brytanii. Był to ulubiony kurort brytyjskiego króla Edwarda VII. Marienbad był także popularnym celem wycieczek turystycznych w międzywojennej Polsce.

Mariańskie Łaźnie

Kromieryż (czes. Kroměříž) - miasto w Czechach, na historycznych Morawach, w kraju zlińskim, nad Morawą.
Zabytki
Pałac Arcybiskupi - zabytek UNESCO, pierwotnie gotycko-renesansowy zamek został zniszczony podczas najazdu wojsk szwedzkich w 1643 roku. Za czasów biskupa Karola Liechtensteina została przeprowadzona wielka przebudowa zamku na rezydencję w stylu wczesnego baroku, kierowana przez architekta G.P. Tencallę. Pałac służył jako rezydencja biskupia i centrum administracyjne biskupstwa w Ołomuńcu. W pałacu znajdują się zabytkowe sale ze stylowymi wnętrzami, galeria obrazów (dzieła Tycjana i Lucasa Cranacha Starszego), cenne archiwum muzyczne, zabytkowa biblioteka oraz bogaty zbiór numizmatyczny.
Ogród Zamkowy - zabytek UNESCO, obecny charakter parku plenerowego o powierzchni 64 ha uzyskał w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to został wzbogacony licznymi budowlami, jak Kolumnada Pompejańska, Pawilon Chiński czy Dwór Maksymiliański.
Ogród Kwiatowy - zabytek UNESCO, unikatowy przykład ogrodu barokowego na terenie Czech. Powstał w latach 1666-1675 według projektu F. Lucchese oraz G.P. Tencalli. W ogrodzie znajduje się kolumnada o długości 224 m z posągami przedstawiającymi postacie z mitologii greckiej. Pośrodku parku usytuowany został ośmioboczny pawilon (rotunda) ozdobiony zabytkowymi rzeźbami, freskami i mozaikami.
Ratusz - pierwsze wzmianki z roku 1574, wiadomo jednak, że istniał on już wcześniej. Obecny wygląd uzyskał około roku 1611, a pod koniec XVII wieku był rekonstruowany. Obecnie siedziba Urzędu Miejskiego.
Muzeum regionu - znajduje się w domu wybudowanym w 1609 r. w stylu późnego renesansu. W latach 1636-1649 miał tutaj swoją siedzibę jezuicki internat.
Kościół św. Maurycego - gotycki kościół zbudowany w 1260 roku przez biskupa Bruna z Shauenburka. W późniejszych latach kościół mocno ucierpiał na skutek pożarów i rabunków, zwłaszcza w okresie wojen husyckich. Odrestaurowano go w 1516 r. staraniem ówczesnego biskupa Stanisława Thurzona. Dalsze prace rekonstrukcyjne trwały za czasów biskupa Stanislava Pavlovský'ego i zakończyły się dopiero pod koniec XVI w. Obecny wygląd świątynia zawdzięcza przebudowie w stylu nowogotyckim po pożarze w 1836 roku.
Kościół św. Jana Chrzciciela - powstał w latach 1737-1768 u schyłku baroku. Architektura świątyni jest połączeniem austriackich i czeskich koncepcji budowniczych. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków barokowych na Morawach.
Kolumna Marii Panny - zbudowana w 1680 roku jako wyraz podziękowania za zakończenie morowej epidemii. Kolumna jest zdobiona rzeźbami św. Wacława, św. Floriana, św. Rocha i św. Maurycego.
Winiarnie arcybiskupie - założone w 1266 roku przez biskupa Bruna z Schauenburka. W 1345 roku czeski król Karol IV przyznał winiarniom prawo do produkcji wina mszalnego; od tej pory produkuje się tu naturalne wina według norm watykańskich.

Kromieryż

Telcz (czes. Telč) - XIII-wieczne miasto w Czechach, w kraju Wysoczyna, w powiecie Igława.W 1992 r. zabytkowe centrum miasta zostało zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Telcz

Zamki
Karlsztejn (czes. Karlštejn) - gotycki XIV-wieczny zamek w Czechach, w powiecie Beroun, w miejscowości Karlštejn, 8 km na wschód od miasta Beroun. Zamek został ufundowany w roku 1348 przez Karola IV. Główną atrakcją turystyczną i najcenniejszą częścią zamku jest kaplica Świętego Krzyża (kaple sv. Kříže) znajdująca się w Wielkiej Wieży (Velká věž) z bogatym, przypominającym bizantyńskie, wystrojem wnętrza (zdobi je ok. 2200 szlifowanych kamieni oraz 129 (początkowo 130) obrazów tablicowych Mistrza Teodoryka, nadwornego malarza Karola IV.

Karlsztejn

Konopiszte (czes. Konopiště) - zamek w środkowych Czechach, 50 km na południowy wschód od Pragi. Jego najbardziej znanym właścicielem był arcyksiążę Franciszek Ferdynand, następca tronu Austro-Węgier, zamordowany w Sarajewie w 1914.Początki zamku sięgają XIII stulecia - wybudowano go wówczas w stylu gotyckim. W XVII wieku przebudowała go czeska rodzina arystokratyczna Sternbernków (Sternberg). Następnie w XVIII wieku wygląd zewnętrzny uległ przebudowie w stylu barokowym na polecenie kolejnego czeskiego rodu - von Vrtba (czes. Vrtbové lub z Vrtby).

Konopiszte

Hluboká nad Vltavou - miasto i zamek w Czechach, w kraju południowoczeskim. Według danych z 31 grudnia 2007 powierzchnia miasta wynosiła 9 112 ha, a liczba jego mieszkańców 4 921 osób.

Hluboká nad Vltavou

Rożemberk - (czes. Rožmberk nad Vltavou. ) - miasto i zamek położone w kraju południowoczeskim, w powiecie Český Krumlov. Miasto leży nad brzegiem rzeki Wełtawy w strategicznym punkcie prowadzącym z Český Krumlova do austriackiego miasta Linz.

Rożemberk

Šternberk - miasto i zamek w Czechach, w historycznych granicach Moraw, w kraju ołomunieckim.

Šternberk

Orlík - zamek w Czechach

Orlík

Litomyšl - miasto w Czechach, w kraju pardubickim. Pomnik Bedřicha Smetany (1824-1884), urodzonego w Litomyšlu znanego kompozytora

Litomyšl

Červená Lhota - niewielka wieś w Czechach, w gminie katastralnej Jižná, w gminie Pluhův Žďár, w powiecie Jindřichův Hradec. Znana z renesansowego zamku na wodzie, wzmiankowanego po raz pierwszy w 1465 roku.

Červená Lhota

Křivoklát - miasteczko i gmina w Czechach, w powiecie Rakovník, w kraju środkowoczeskim.

Křivoklát

Pec pod Sněžkou - miasto w Czechach, w kraju kralovohradeckim. Pod względem administracyjnym do Peca należy czeska część Śnieżki oraz Równi pod Śnieżką, łącznie ze schroniskiem Luční bouda.Pec powstał jako wyodrębniona część Velkej Upy (która jest dzisiaj częścią miasta). Dodatek pod Sněžkou Pec otrzymał dopiero po II wojnie światowej. Wcześniejsza nazwa brzmiała Velká Úpa III. Pec pod Sněžkou leży w środkowej części Karkonoszy, w dolinie Úpy i Zelenego potoku.
Śnieżka (czes. Sněžka) - najwyższy szczyt w Karkonoszach (według źródeł polskich 1602 m n.p.m., zaś według najnowszych pomiarów czeskich 1603 m n.p.m i jednocześnie w całych Sudetach, a także najwyższy szczyt Czech, województwa dolnośląskiego i całego Śląska. Położona na granicy polsko-czeskiej, góruje nad Kotliną Jeleniogórską, wystając 200 metrów ponad Równię pod Śnieżką. Jest najwybitniejszym szczytem Polski. idoczność przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km.

Pec pod Sněžkou & Śnieżka

Szpindlerowy Młyn (czes. Špindlerův Mlýn) - miasto w północnych Czechach, w kraju hradeckim w Karkonoszach. Największy ośrodek narciarski w Czechach. Na północny-zachód od miasta ma swoje źródło Łaba.

Szpindlerowy Młyn

Koněprusy jaskinie

Koněprusy jaskinie

Macocha - najgłębszy lej krasowy w Czechach, położony na obszarze Krasu Morawskiego w granicach gminy Vilémovice u Macochy. Głębokość przepaści wynosi 138,5 metra. Na dole przepaści znajduje się małe jeziorko - pod jego taflą przepaść sięga kolejnych 50 metrów. Na szczycie południowej ściany w 1882 roku umieszczono czynną do dziś platformę obserwacyjną. Dnem przepaści przepływa rzeka - niewielki dopływ podziemnej rzeki Punkvy. Ze szczytu przepaści można zejść lub zjechać kolejką linową na dół, do wejścia do jaskini Punkevní i przejść jaskiniami do jej dna, skąd można podziwiać ją z zupełnie innej perspektywy.

Macocha

Terezin (czes. Terezín) - miasto i twierdza w Czechach, w kraju usteckim, nad rzeką Ochrza, na południowy wschód od Litomierzyc. Miasto liczy ok. 3000 mieszkańców. W roku 1939 roku Terezin znalazł się na terenach okupowanego przez III Rzeszę Protektoratu Czech i Moraw. W roku 1941 w twierdzy Terezin założono obóz koncentracyjny Theresienstadt, głównie dla ludności żydowskiej z terenów niemieckich, czeskich, austriackich i holenderskich oraz więźniów politycznych. Przez obóz wraz z podobozami przeszło ok. 140 tys. osób, z czego zginęło ok. 60 tys.Obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną wiosną 1945 roku. W 1947 roku powstało w tzw. Małej Fortecy (czes. Malá pevnost) muzeum nazwane Památník Terezín.

Terezin